Robinia pseudoacacia 'Karolina Zamoyska' – robinia akacjowa 'Karolina Zamoyska'
Wiosną liście tej odmiany są cytrynowożółte lub jasnozielone, z żółtawym upstrzeniem. W miarę starzenia się ciemnieją, a upstrzenie jaśnieje, stając się wręcz białe. Co ciekawe, liście najlepiej wybarwiają się na roślinach uprawianych w półcieniu lub cieniu. Roślina jest całkowicie odporna na mróz, a jej siła wzrostu nie odbiega od gatunku.Drzewo zostało wyhodowane w Szkółkach Podzameckich za kierownictwa Feliksa Rożyńskiego i było tam oferowane w latach 1903–1913. Odmiana została nazwana na cześć siedmioletniej wówczas Karoliny Franciszki Józefy hr. Zamoyskiej, córki właściciela szkółek.
Po II wojnie światowej ślad po odmianie zaginął, nie były znane żadne egzemplarze tego drzewa. Dopiero w 1981 roku w parku przy szkółkach Hoserów w Pruszkowie pod Warszawą Wiesław Gawryś z Ogrodu Botanicznego w Powsinie natrafił na drzewo o nietypowych, kremowopstrych liściach. Odnalezione drzewo zostało rozmnożone w 2006 roku w Szkółce Szmit i ponownie wprowadzone do uprawy. Po obserwacji i porównaniu z dostępnymi materiałami archiwalnymi, udało się je zidentyfikować jako ‘Karolinę Zamoyską’.
Grochodrzew ‘Karolina Zamoyska’ zasługuje na uwagę ze względu na interesujące zabarwienie liści oraz, może przede wszystkim, na swoją ciekawą historię i krajowe pochodzenie.