Polskie historyczne odmiany drzew ozdobnych
fb

Polskie historyczne odmiany drzew ozdobnych

Przedstawiamy Państwu polskie odmiany historyczne drzew ozdobnych. Łączy je wspólna historia i pochodzenie: wszystkie zostały wyselekcjonowane, opisane i wprowadzone do uprawy w polskich szkółkach. Wiele z nich przez lata uważano za zaginione.

Dzięki wieloletnim staraniom ludzi z pasją niektóre z tych ciekawych i cennych roślin udało się odnaleźć. Warto pamiętać o tym cennym fragmencie polskiego dziedzictwa ogrodniczego.

Większość z prezentowanych odmian zawdzięczamy słynnemu hodowcy – ogrodnikowi Feliksowi Rożyńskiemu. Był on zarządcą Szkółek Podzameckich, znajdujących się w dobrach rodziny Zamoyskich.

Nasza Szkółka od wielu lat aktywnie poszukuje starych, polskich odmian. Odnajdujemy je, rozmnażamy i wprowadzamy do produkcji.

Poniższe odmiany, z uwagi na pochodzenie i związane z nimi tradycje, są szczególnie polecane do historycznych parków i ogrodów.


Acer pseudoplatanus  'Foliis Atropurpureis Argenteovariegatis' -
- klon jawor 'Foliis Atropurpureis Argenteovariegatis'

Acer pseudoplatanus 'Foliis Atropurpureis Argenteovariegatis' - - klon jawor 'Foliis Atropurpureis Argenteovariegatis'Liście ciemnozielone, nierównomiernie biało i kremowo upstrzone, z wyraźnymi większymi jasnymi plamami, różowawopurpurowe od spodu. Odmiana rośnie wolniej niż gatunek. Polecana jest do dużych ogrodów przydomowych i parków, gdzie dobrze wygląda posadzona jako soliter. 

Odmianę nazwał, opisał i wprowadził do handlu w 1909 roku Feliks Rożyński. Była ona w uprawie w Szkółkach Podzameckich do 1913 r.

Alnus incana  'Foliis Aureomarginatis' - olcha szara 'Foliis Aureomarginatis'

Największą ozdobą tej odmiany olchy są nieregularnie żółto obrzeżone liście. Charakteryzuje się słabszym niż gatunek wzrostem i całkowitą odpornością na mróz.

Odmiana jest polecana do parków i większych ogrodów przydomowych. Doskonale wygląda posadzona nad zbiornikiem wodnym bądź jako pojedyncze drzewo na trawniku lub łące. Może być stosowana w kompozycjach z innymi gatunkami i odmianami.

Betula  'Hoseri' – brzoza 'Hoseri'

Betula 'Hoseri' – brzoza 'Hoseri'Odmiana odznaczająca się brunatnowiśniową korą. Ma wydłużone (do 14 cm długości), ostro zakończone liście, które pięknie przebarwiają się jesienią na żółto.

To wysokie drzewo polecane jest do sadzenia w dużych ogrodach przydomowych i parkach, pojedynczo lub w kompozycjach z innymi drzewami lub wysokimi krzewami.

Carpinus betulus  'Foliis Argenteovariegatis Pendula'
- grab pospolity 'Foliis Argenteovariegatis Pendula'

Carpinus betulus 'Foliis Argenteovariegatis Pendula' – grab pospolity 'Foliis Argenteovariegatis Pendula'To niewysokie drzewo, dorastające do 6–8 m wysokości, charakteryzuje się szerokokulistym, lekko przewisającym pokrojem. Jego główną ozdobę stanowią nieregularnie biało upstrzone liście. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz.

Ta odmiana grabu polecana jest do średnich i dużych ogrodów przydomowych oraz parków. Może być sadzona pojedynczo lub w grupach kolorystycznych, jako element rozjaśniający kompozycję. Aby drzewo to stale wytwarzało młode pędy z pięknie wybarwionymi liśćmi zaleca się jego regularne przycinanie.

Fraxinus pennsylvanica  'Crispa' – jesion pensylwański 'Crispa'

Fraxinus pennsylvanica 'Crispa' – jesion pensylwański 'Crispa'Jest to odmiana o zwartym, kulistym pokroju oraz gęstym, delikatnie powyginanym i kędzierzawym ulistnieniu. Korona osiąga do 3–6 m średnicy. Odmiana ta jest zazwyczaj szczepiona na wysokim pniu. Całkowicie odporna na mróz.

Ta odmiana jesionu jest polecana do parków i ogrodów jako drzewo alejowe bądź do sadzenia pojedynczo na trawnikach lub rabatach.

Jesion pensylwański 'Crispa' został wprowadzony do sprzedaży przez Feliksa Rożyńskiego w szkółkach rodziny Zamoyskich w Podzamczu w 1904 roku.

Picea abies  'Krasickiana' – świerk pospolity 'Krasickiana'


To odmiana świerka pospolitego o przewisającym pokroju. Ma długie, opadające ku ziemi gałęzie, które nadają sylwetce drzewa majestatyczny wygląd. Polecana do dużych ogrodów przydomowych i parków. Najlepiej wygląda posadzona pojedynczo, jako soliter. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają drzewa nad zbiornikami wodnymi, kiedy ich płacząca sylwetka odbija się w wodzie.

Picea pungens  'Compacta Pyramidalis'
– świerk kłujący 'Compacta Pyramidalis' (syn. 'Tokarz')

Jest to karłowa odmiana świerka o stożkowatym pokroju i powolnym wzroście. Początkowo tworzy zwarty, gęsty krzew. Z czasem wytwarza przewodnik. Stare egzemplarze są stożkowate, bardzo zwarte, choć nieregularne. Boczne gałęzie nieco zwisają. Dorasta do 2–3,5 m wysokości i 0,8–1 m średnicy. Igły są krótkie, niebieskoszare, z wyraźnym woskowym nalotem. Nie zawiązuje szyszek.

Quercus robur  'Jan Zamoyski' – dąb szypułkowy 'Jan Zamoyski'

Quercus robur 'Jan Zamoyski' – dąb szypułkowy 'Jan Zamoyski'Ta piękna, polska odmiana dębu szypułkowego osiąga do 8–10 m wysokości. Jej największą ozdobą są liście na pędach świętojańskich – bardzo długie (nawet do 25 cm), przewisające pod własnym ciężarem i bardzo gęsto białokremowo upstrzone. Kora na pędach jest oliwkowozielona, zaś na młodych przyrostach oraz pędach śwętojańskich – kremowożółta. Roślina jest całkowicie odporna na mróz.

Robinia pseudoacacia  'Karolina Zamoyska' – robinia akacjowa 'Karolina Zamoyska'

Robinia pseudoacacia 'Karolina Zamoyska' – robinia akacjowa 'Karolina Zamoyska'Wiosną liście tej odmiany są cytrynowożółte lub jasnozielone, z żółtawym upstrzeniem. W miarę starzenia się ciemnieją, a upstrzenie jaśnieje, stając się wręcz białe. Co ciekawe, liście najlepiej wybarwiają się na roślinach uprawianych w półcieniu lub cieniu. Roślina jest całkowicie odporna na mróz, a jej siła wzrostu nie odbiega od gatunku.

Robinia pseudoacacia  'Rozynskiana' – robinia akacjowa 'Rozynskiana'

Robinia pseudoacacia 'Rozynskiana' – robinia akacjowa 'Rozynskiana'Jest to duże drzewo dorastające do 20 m wysokości, o oryginalnym wyglądzie. Ma bardzo długie (dochodzące do 50 cm), zwisające liście, złożone z rzadko ułożonych listków. Te nietypowe liście sprawiają, że drzewo zdaje się mieć przewisający, płaczący pokrój. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz.


Recommended plants

 • Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Uniquely decorative and hardy shrub with pink orange leaves that become yellowish over time. Can be used for large planting in towns and along roads. According to the research it is the best plant to be used in fitoremediation.

  Sorbus AUTUMN SPIRE 'Flanrock' PBR

  Sorbus Autumn Spire 'Flanrock' PBR

  Small tree with narrow columnar habit and gold yellow fruits. In autumn leaves change their colour to wine red. Due to its habit, the variety is recommended to small gardens and to be planted along roads, pathways and driveways.
  Sorbus 'Rubinowaja''

  Sorbus  'Rubinowaja'

  One of the best Russian fruit bearing varieties of Sorbus. Its claret red fruits are tasty, full of vitamins and can be used for jams and infusions.


  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Low-growing dense shrub with gold yellow leaves that change color to orange in autumn. Extremely frost hardy variety recommended as a ground cover plant.
 • Phlox paniculata 'Olienka'

  Phlox paniculata 'Olienka'

  One of the best varieties of phlox bred in Russia. Light pink flowers with brighter "eye" and darker violet pink centre. The variety grows up to 0.8–1 m high.


  Quercus 'Monument' PBR'

  Quercus 'Monument' PBR

  Polish variety of Quercus with wide columnar habit. Very large dark green shining leaves. Variety resistant to mildew. Recommended for representative areas.
  Quercus robur 'Posnania'

  Quercus robur 'Posnania'

  New Polish variety of Quercus robur introduced to cultivation by our Nursery. Very long, up to 20–25 cm long, fancifully and irregularly indented pendant leaves.


  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Beautiful variety with dark purple shining leaves that resemble a lace. Both light pink flowers and fruits can be used for preserves.
 • Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  The first gold-leaved variety of the species. Grows up to 0.5 m high and approximately 1 m in diameter. Especially recommended as a ground cover plant for the coldest regions of Europe.

  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Very effective multi-colour perennial. Vibrant orange inflorescences appear on intensely red stems with brown green leaves. Up to 0.7 m high.
  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR'

  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR

  New variety of Hydrangea anomala with grey green, white variegated leaves. Grows slower than the species. Perfectly brightens shadowed corners of a garden. Recommended for walls, pergolas, trees' trunks and as a ground cover plant.

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR'

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR

  This profusely blooming dense variety of Hydrangea paniculata grows only up to 0.7 m high. White flowers become slightly pink over time. Variety especially recommended as a ground cover plant.

S5 Box