Polskie historyczne odmiany drzew ozdobnych
Przedstawiamy Państwu polskie odmiany historyczne drzew ozdobnych. Łączy je wspólna historia i pochodzenie: wszystkie zostały wyselekcjonowane, opisane i wprowadzone do uprawy w polskich szkółkach. Wiele z nich przez lata uważano za zaginione.
Dzięki wieloletnim staraniom ludzi z pasją niektóre z tych ciekawych i cennych roślin udało się odnaleźć. Warto pamiętać o tym cennym fragmencie polskiego dziedzictwa ogrodniczego.
Większość z prezentowanych odmian zawdzięczamy słynnemu hodowcy – ogrodnikowi Feliksowi Rożyńskiemu. Był on zarządcą Szkółek Podzameckich, znajdujących się w dobrach rodziny Zamoyskich.
Nasza Szkółka od wielu lat aktywnie poszukuje starych, polskich odmian. Odnajdujemy je, rozmnażamy i wprowadzamy do produkcji.
Poniższe odmiany, z uwagi na pochodzenie i związane z nimi tradycje, są szczególnie polecane do historycznych parków i ogrodów.
Liście ciemnozielone, nierównomiernie biało i kremowo upstrzone, z wyraźnymi większymi jasnymi plamami, różowawopurpurowe od spodu. Odmiana rośnie wolniej niż gatunek. Polecana jest do dużych ogrodów przydomowych i parków, gdzie dobrze wygląda posadzona jako soliter.
Odmianę nazwał, opisał i wprowadził do handlu w 1909 roku
Feliks Rożyński. Była ona w uprawie w Szkółkach Podzameckich do 1913 r.
Read more ...
Największą ozdobą tej odmiany olchy są nieregularnie żółto obrzeżone liście. Charakteryzuje się słabszym niż gatunek wzrostem i całkowitą odpornością na mróz.
Odmiana jest polecana do parków i większych ogrodów przydomowych. Doskonale wygląda posadzona nad zbiornikiem wodnym bądź jako pojedyncze drzewo na trawniku lub łące. Może być stosowana w kompozycjach z innymi gatunkami i odmianami.
Read more ...
Odmiana odznaczająca się brunatnowiśniową korą. Ma wydłużone (do 14 cm długości), ostro zakończone liście, które pięknie przebarwiają się jesienią na żółto.
To wysokie drzewo polecane jest do sadzenia w dużych ogrodach przydomowych i parkach, pojedynczo lub w kompozycjach z innymi drzewami lub wysokimi krzewami.
Read more ...
To niewysokie drzewo, dorastające do 6–8 m wysokości, charakteryzuje się szerokokulistym, lekko przewisającym pokrojem. Jego główną ozdobę stanowią nieregularnie biało upstrzone liście. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz.
Ta odmiana grabu polecana jest do średnich i dużych ogrodów przydomowych oraz parków. Może być sadzona pojedynczo lub w grupach kolorystycznych, jako element rozjaśniający kompozycję. Aby drzewo to stale wytwarzało młode pędy z pięknie wybarwionymi liśćmi zaleca się jego regularne przycinanie.
Read more ...
Jest to odmiana o zwartym, kulistym pokroju oraz gęstym, delikatnie powyginanym i kędzierzawym ulistnieniu. Korona osiąga do 3–6 m średnicy. Odmiana ta jest zazwyczaj szczepiona na wysokim pniu. Całkowicie odporna na mróz.
Ta odmiana jesionu jest polecana do parków i ogrodów jako drzewo alejowe bądź do sadzenia pojedynczo na trawnikach lub rabatach.
Jesion pensylwański 'Crispa' został wprowadzony do sprzedaży przez
Feliksa Rożyńskiego w szkółkach rodziny Zamoyskich w Podzamczu w 1904 roku.
Read more ...
To odmiana świerka pospolitego o przewisającym pokroju. Ma długie, opadające ku ziemi gałęzie, które nadają sylwetce drzewa majestatyczny wygląd. Polecana do dużych ogrodów przydomowych i parków. Najlepiej wygląda posadzona pojedynczo, jako soliter. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają drzewa nad zbiornikami wodnymi, kiedy ich płacząca sylwetka odbija się w wodzie.
Read more ...
Jest to karłowa odmiana świerka o stożkowatym pokroju i powolnym wzroście. Początkowo tworzy zwarty, gęsty krzew. Z czasem wytwarza przewodnik. Stare egzemplarze są stożkowate, bardzo zwarte, choć nieregularne. Boczne gałęzie nieco zwisają. Dorasta do 2–3,5 m wysokości i 0,8–1 m średnicy. Igły są krótkie, niebieskoszare, z wyraźnym woskowym nalotem. Nie zawiązuje szyszek.
Read more ...
Ta piękna, polska odmiana dębu szypułkowego osiąga do 8–10 m wysokości. Jej największą ozdobą są liście na pędach świętojańskich – bardzo długie (nawet do 25 cm), przewisające pod własnym ciężarem i bardzo gęsto białokremowo upstrzone. Kora na pędach jest oliwkowozielona, zaś na młodych przyrostach oraz pędach śwętojańskich – kremowożółta. Roślina jest całkowicie odporna na mróz.
Read more ...
Wiosną liście tej odmiany są cytrynowożółte lub jasnozielone, z żółtawym upstrzeniem. W miarę starzenia się ciemnieją, a upstrzenie jaśnieje, stając się wręcz białe. Co ciekawe, liście najlepiej wybarwiają się na roślinach uprawianych w półcieniu lub cieniu. Roślina jest całkowicie odporna na mróz, a jej siła wzrostu nie odbiega od gatunku.
Read more ...
Jest to duże drzewo dorastające do 20 m wysokości, o oryginalnym wyglądzie. Ma bardzo długie (dochodzące do 50 cm), zwisające liście, złożone z rzadko ułożonych listków. Te nietypowe liście sprawiają, że drzewo zdaje się mieć przewisający, płaczący pokrój. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz.
Read more ...