Katalogi
fb

Katalogi

Co roku w sierpniu nakładem Szkółki Szmit ukazuje się katalog na sezon jesień/wiosna. Katalog zawiera ofertę hurtową na wszystkie produkowane przez naszą Szkółkę rośliny oraz przedstawia warunki sprzedaży w języku polskim, angielskim i rosyjskim.

Wszystkie rośliny pogrupowane są w pięciu działach (liściaste, iglaste, pnącza, trawy i byliny oraz rośliny owocowe) i ułożone alfabetycznie według nazwy łacińskiej. Przy każdej roślinie podana jest też nazwa polska oraz krótki opis, wraz z dostępnymi wielkościami (wysokość rośliny bądź rozmiar doniczki). Koneserzy znajdą w katalogu wiele nowości wprowadzonych przez nas na rynek i sprawdzonych w naszym klimacie.

Publikacja jest ilustrowana fotografiami polecanych roślin, uzupełnionymi o ciekawe zdjęcia z naszego ogrodu kolekcyjnego.

Aktualny katalog chętnie wysyłamy pod wskazany przez Państwa adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Katalogi z ostatnich lat:

Katalog 2016/20172016/2017

W tym roku na okładce prezentujemy bazie wierzby smukłoszyjkowej 'Mt Aso' (Salix gracilistyla 'Mt Aso'). Największą ozdobą odmiany są puszyste, czerwonoróżowe kwiatostany, które pojawiają się w lutym. Oryginalny, nowy kolor bazi wnosi nową jakość do asortymentu roślin ozdobnych zimą. Nasza szkółka jako pierwsza w Polsce wprowadziła tę japońską odmianę na nasz rynek.


 

katalog 2015 / 20162015/2016

Tegoroczna okładka przedstawia ciekawą nowość roślinną – leszczynę Corylus avellana PURPLE UMBRELLA 'JM 251' PBR. Jest to pierwsza, czerwonolistna, płacząca odmiana tego gatunku. Nasza Szkółka zakupiła prawa do tej odmiany i zgłosiła ją do ochrony w Unii Europejskiej.

 

 

 

 

 

 

katalog 2014 / 20152014/2015

Na okładce umieściliśmy zdjęcie pąków kwiatowych rutewki Thalictrum aquilegifolium 'Purpureum'.

 

 

 

 

 

 

 

 

katalog 2013 / 20142013/2014

Okładka przedstawia przebarwiony na czerwono liść jarzębu Sorbus AUTUMN SPIRE 'Flanrock' PBR.

 

 

 

 

 

 

 

 

katalog 2012 / 20132012/2013 (Jubileusz 30-lecia Szkółki Szmit)

W tym roku, z okazji jubileuszu założenia naszej Szkółki, na okładce znalazł się roślinny napis „30 lat Szkółki Szmit”.

 

 

 

 

 

 

 

 

katalog 2011 / 20122011/2012

Zdjęcie na okładce przedstawia młody, jeszcze nieprzebarwiony na różowo kwiatostan hortensji Hydrangea paniculata VANILLE FRAISE 'Renhy' PBR.

 

 

 

 

 

 

 

 

katalog 2010 / 20112010/2011

Okładka przedstawia liście i pąki kwiatowe rzadkiej i ciekawej rośliny – franklinii (Franklinia alatamaha).

 

 

 

 

 

 

 

 

katalog 2009 / 20102009/2010

Na okładce znalazł się kwiatostan bzu czarnego Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR.

 

 

 

 

 

 

 

 starsze

 

Polecane rośliny

 • Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Niezwykle ozdobny i wytrzymały krzew o różowopomarańczowych, później żółtawych liściach. Nadaje się do dużych nasadzeń w miastach i przy drogach. Według badań jest najlepszą rośliną do stosowania w fitoremediacji.


  Sorbus AUTUMN SPIRE 'Flanrock' PBR

  Sorbus Autumn Spire 'Flanrock' PBR

  Niewielkie drzewo o wąskokulomnowym pokroju i złotożółtych owocach. Jesienią liście przebarwiają się na kolor winnoczerwony. Z uwagi na pokrój odmiana polecana jest do małych ogrodów oraz do obsadzania dróg, ścieżek i podjazdów.
  Sorbus 'Rubinowaja''

  Sorbus  'Rubinowaja'

  Jedna z kilku najlepszych rosyjskich odmian owocowych jarzębów. Jej duże bordowoczerwone owoce są smaczne, zawierają dużo witamin i można z nich robić dżemy, konfitury i nalewki.


  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Niski zwarty krzew o złotożółtych liściach, które przebarwiają się jesienią na pomarańczowo. Ta niezwykle odporna na mróz odmiana polecana jest jako roślina okrywowa.
 • Phlox paniculata 'Olienka'

  Phlox paniculata 'Olienka'

  Jedna z najlepszych odmian floksów rosyjskiej hodowli. Kwiaty są jasnoróżowe z jaśniejszym "okiem" oraz ciemniejszym, fioletoworóżowym środkiem. Odmiana osiąga 0,8-1 m wysokości.


  Quercus 'Monument' PBR'

  Quercus 'Monument' PBR

  Polska odmiana dębu o szerokokolumnowym pokroju. Liście są bardzo duże, ciemnozielone, błyszczące. Odmiana odporna na mączniaka. Polecana do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych.
  Quercus robur 'Posnania'

  Quercus robur 'Posnania'

  Nowa polska odmiana dębu szypułkowego wprowadzona do uprawy przez naszą Szkółkę. Liście bardzo długie, do 20-25 cm, fantazyjnie i nieregularnie powcinane, zwisające.  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Piękna odmiana o ciemnopurpurowych, strzępiastych, błyszczących liściach, które przypominają koronkę. Zarówno jasnoróżowe kwiaty, jak i owoce nadają się na przetwory.
 • Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Jest to pierwsza złotolistna odmiana tego gatunku. Dorasta do 0,5 m wysokości i około 1 m średnicy. Jest szczególnie polecana jako roślina okrywowa do najchłodniejszych rejonów Europy.


  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Bardzo efektowna, wielokolorowa bylina. Na intensywnie czerwonych łodygach z brązowozielonymi liśćmi pojawiają się jaskrawopomarańczowe kwiatostany. Dorasta do 0,7 m wysokości.
  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR'

  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR

  Nowa odmiana hortensji pnącej o szarozielonych, biało obrzeżonych liściach. Rośnie wolniej niż gatunek. Doskonale rozświetla zacienione zakątki ogrodu. Polecana do obsadzania murów, pergoli, pni drzew oraz jako roślina okrywowa.

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR'

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR

  Ta bardzo obficie kwitnąca, zwarta odmiana hortensji wiechowatej, dorasta jedynie do 0,7 m wysokości. Białe kwiaty z czasem lekko różowieją. Odmiana szczególnie polecana jako roślina okrywowa.

S5 Box