„Drzewa i krzewy liściaste”
Autorzy: Bronisław Szmit, Bronisław Jan Szmit, Maciej Mynett
W książce opisano i zilustrowano ponad 900 gatunków i odmian drzew i krzewów liściastych sprawdzonych w naszym klimacie. Dobór oparty jest na kilkudziesięcioletnich obserwacjach autorów – doświadczonych szkółkarzy.
Książka stanowi kompendium wiedzy o liściastych roślinach ozdobnych nadających się do sadzenia w naszym kraju. Opisano tu gatunki i odmiany bardzo popularne, jak też te trudniejsze w uprawie, przeznaczone dla bardziej doświadczonych miłośników ogrodów. We wstępie tego wyczerpującego opracowania zawarto ogólny zasady uprawy i pielęgnacji opisywanej grupy roślin.
„Drzewa i krzewy liściaste” polecamy wszystkim miłośnikom roślin. Przydadzą się nie tylko właścicielom ogrodów, ale także osobom zawodowo zajmującym się zielenią, jak również uczniom i studentom ogrodnictwa czy architektury krajobrazu. Książka doskonale nadaje się na prezent zarówno dla profesjonalistów, jak i osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z roślinami.
Publikacja ukazała się w Warszawie, nakładem Wydawnictwa Multico. Premiera miała miejsce 20 maja 2013.
Książkę można nabyć w dobrych księgarniach lub zamówić na stronie wydawnictwa multicobooks.pl
„Słownik Roślin Zielnych”
Nakładem Szkółki Szmit ukazał się łacińko-polski „Słownik Roślin Zielnych”. Jego autorem jest Wiesław Gawryś – pasjonat roślin, wieloletni pracownik i dyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie.
To pierwsza publikacja w tak pełny sposób zbierająca i systematyzująca polskie nazewnictwo roślin zielnych. Autor porządkuje w niej blisko 10 000 nazw łacińskich, reprezentujących 8254 gatunków, podgatunków, form i mieszańców oraz podaje ich polskie odpowiedniki.
Na uwagę zasługuje fakt, że znaczna część roślin uwzględnionych w Słowniku nie miała nigdy polskich nazw – jest to więc praca bardzo nowatorska i potrzebna. W książce uwzględniono wszystkie rośliny zielne występujące w Polsce zarówno w stanie dzikim, jak i te uprawiane w celach użytkowych.
Zawarte w słowniku informacje mogą służyć jako źródło poprawnej, obowiązującej nomenklatury, nie tylko osobom profesjonalnie zajmującym się roślinami, ale również wszystkim ich miłośnikom, którym nie jest obojętna czystość i poprawność polskiego języka botanicznego.
Wydawnictwo Officina Botanica, Kraków 2008.
Książkę można nabyć w dobrych księgarniach internetowych lub zamówić na stronie wydawnictwa officinabotanica.pl