Ksiązki
fb

 

Drzewa i krzewy liściaste„Drzewa i krzewy liściaste”

Autorzy: Bronisław Szmit, Bronisław Jan Szmit, Maciej Mynett

W książce opisano i zilustrowano ponad 900 gatunków i odmian drzew i krzewów liściastych sprawdzonych w naszym klimacie. Dobór oparty jest na kilkudziesięcioletnich obserwacjach autorów – doświadczonych szkółkarzy.

Książka stanowi kompendium wiedzy o liściastych roślinach ozdobnych nadających się do sadzenia w naszym kraju. Opisano tu gatunki i odmiany bardzo popularne, jak też te trudniejsze w uprawie, przeznaczone dla bardziej doświadczonych miłośników ogrodów. We wstępie tego wyczerpującego opracowania zawarto ogólny zasady uprawy i pielęgnacji opisywanej grupy roślin.

„Drzewa i krzewy liściaste” polecamy wszystkim miłośnikom roślin. Przydadzą się nie tylko właścicielom ogrodów, ale także osobom zawodowo zajmującym się zielenią, jak również uczniom i studentom ogrodnictwa czy architektury krajobrazu. Książka doskonale nadaje się na prezent zarówno dla profesjonalistów, jak i osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z roślinami.

Publikacja ukazała się w Warszawie, nakładem Wydawnictwa Multico. Premiera miała miejsce 20 maja 2013.

Książkę można nabyć w dobrych księgarniach lub zamówić na stronie wydawnictwa multicobooks.pl

 

Słownik Roślin Zielnych„Słownik Roślin Zielnych”

Nakładem Szkółki Szmit ukazał się łacińko-polski „Słownik Roślin Zielnych”. Jego autorem jest Wiesław Gawryś – pasjonat roślin, wieloletni pracownik i dyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie.

To pierwsza publikacja w tak pełny sposób zbierająca i systematyzująca polskie nazewnictwo roślin zielnych. Autor porządkuje w niej blisko 10 000 nazw łacińskich, reprezentujących 8254 gatunków, podgatunków, form i mieszańców oraz podaje ich polskie odpowiedniki.

Na uwagę zasługuje fakt, że znaczna część roślin uwzględnionych w Słowniku nie miała nigdy polskich nazw – jest to więc praca bardzo nowatorska i potrzebna. W książce uwzględniono wszystkie rośliny zielne występujące w Polsce zarówno w stanie dzikim, jak i te uprawiane w celach użytkowych.

Zawarte w słowniku informacje mogą służyć jako źródło poprawnej, obowiązującej nomenklatury, nie tylko osobom profesjonalnie zajmującym się roślinami, ale również wszystkim ich miłośnikom, którym nie jest obojętna czystość i poprawność polskiego języka botanicznego.

Wydawnictwo Officina Botanica, Kraków 2008.

Książkę można nabyć w dobrych księgarniach internetowych lub zamówić na stronie wydawnictwa officinabotanica.pl

Polecane rośliny

 • Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Niezwykle ozdobny i wytrzymały krzew o różowopomarańczowych, później żółtawych liściach. Nadaje się do dużych nasadzeń w miastach i przy drogach. Według badań jest najlepszą rośliną do stosowania w fitoremediacji.


  Sorbus AUTUMN SPIRE 'Flanrock' PBR

  Sorbus Autumn Spire 'Flanrock' PBR

  Niewielkie drzewo o wąskokulomnowym pokroju i złotożółtych owocach. Jesienią liście przebarwiają się na kolor winnoczerwony. Z uwagi na pokrój odmiana polecana jest do małych ogrodów oraz do obsadzania dróg, ścieżek i podjazdów.
  Sorbus 'Rubinowaja''

  Sorbus  'Rubinowaja'

  Jedna z kilku najlepszych rosyjskich odmian owocowych jarzębów. Jej duże bordowoczerwone owoce są smaczne, zawierają dużo witamin i można z nich robić dżemy, konfitury i nalewki.


  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Niski zwarty krzew o złotożółtych liściach, które przebarwiają się jesienią na pomarańczowo. Ta niezwykle odporna na mróz odmiana polecana jest jako roślina okrywowa.
 • Phlox paniculata 'Olienka'

  Phlox paniculata 'Olienka'

  Jedna z najlepszych odmian floksów rosyjskiej hodowli. Kwiaty są jasnoróżowe z jaśniejszym "okiem" oraz ciemniejszym, fioletoworóżowym środkiem. Odmiana osiąga 0,8-1 m wysokości.


  Quercus 'Monument' PBR'

  Quercus 'Monument' PBR

  Polska odmiana dębu o szerokokolumnowym pokroju. Liście są bardzo duże, ciemnozielone, błyszczące. Odmiana odporna na mączniaka. Polecana do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych.
  Quercus robur 'Posnania'

  Quercus robur 'Posnania'

  Nowa polska odmiana dębu szypułkowego wprowadzona do uprawy przez naszą Szkółkę. Liście bardzo długie, do 20-25 cm, fantazyjnie i nieregularnie powcinane, zwisające.  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Piękna odmiana o ciemnopurpurowych, strzępiastych, błyszczących liściach, które przypominają koronkę. Zarówno jasnoróżowe kwiaty, jak i owoce nadają się na przetwory.
 • Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Jest to pierwsza złotolistna odmiana tego gatunku. Dorasta do 0,5 m wysokości i około 1 m średnicy. Jest szczególnie polecana jako roślina okrywowa do najchłodniejszych rejonów Europy.


  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Bardzo efektowna, wielokolorowa bylina. Na intensywnie czerwonych łodygach z brązowozielonymi liśćmi pojawiają się jaskrawopomarańczowe kwiatostany. Dorasta do 0,7 m wysokości.
  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR'

  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR

  Nowa odmiana hortensji pnącej o szarozielonych, biało obrzeżonych liściach. Rośnie wolniej niż gatunek. Doskonale rozświetla zacienione zakątki ogrodu. Polecana do obsadzania murów, pergoli, pni drzew oraz jako roślina okrywowa.

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR'

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR

  Ta bardzo obficie kwitnąca, zwarta odmiana hortensji wiechowatej, dorasta jedynie do 0,7 m wysokości. Białe kwiaty z czasem lekko różowieją. Odmiana szczególnie polecana jako roślina okrywowa.

S5 Box