Właściciele
fb

Joanna Szmit

Urodzona w 1959 roku, absolwentka Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie specjalizowała się w roślinach ozdobnych. Zaraz po studiach rozpoczęła pracę naukową na Wydziale Rolniczym w Katedrze Botaniki na tej samej uczelni. Odbywała praktyki w zakładach ogrodniczych w Szwajcarii, Belgii, Czechach i Polsce. W 1982 wraz ze swoim mężem Bronisławem Szmitem założyła Szkółkę Szmit. Obecnie współtworzą ją również ich dzieci  ̶  Magdalena i Bronisław. W firmie zajmuje się sprzedażą hurtową oraz nadzoruje pielęgnację ogrodu. Jest członkiem Związku Szkółkarzy Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Lubi spędzać czas w swoim ogrodzie i zbierać przedmioty codziennego użytku z motywami botanicznymi.

 
Bronisław Artur Szmit

Urodzony w 1958 roku, absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie specjalizował się w szkółkarstwie. Doświadczenie zdobywał praktykując w zakładach ogrodniczych w Anglii, Belgii, Czechach i Szwajcarii. Jest twórcą i współwłaścicielem Szkółki Szmit. W firmie odpowiada za produkcję. Przy szkółce stworzył jedną z największych prywatnych kolekcji roślin w Europie. Należy do: Związku Szkółkarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, International Dendrology Society oraz Plant Propagators Society. Jest współautorem książki „Drzewa i Krzewy Liściaste”. Poza roślinami pasjonuje się historią ogrodnictwa oraz fotografią parków i ogrodów.


Bronisław Jan Szmit

Urodzony w 1985 roku, absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na kierunkach Ogrodnictwo i Biotechnologia. Na studiach zajmował się systematyką i filogenetyką molekularną roślin. W Szkółce Szmit pracuje od wczesnego dzieciństwa. Obecnie jest odpowiedzialny za planowanie produkcji, inwestycje i marketing. Razem z rodzicami, Joanną i Bronisławem, stworzył jedną z najbogatszych kolekcji dendrologicznych w Polsce. Uczestniczył w wyprawach botanicznych, m.in. do Japonii, Ekwadoru i Peru. Jest członkiem Związku Szkółkarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, International Dendrology Society oraz Maple Society. Publikuje w licznych pismach ogrodniczych oraz występuje w popularnych programach telewizyjnych. Jest współautorem książki „Drzewa i Krzewy Liściaste”. Oprócz roślin interesują go historia ogrodnictwa i botaniki, ornitologia oraz fotografia przyrodnicza.


Magdalena Szmit

Urodzona w 1987 roku, absolwentka Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz kierunku Landschaftsplanung und Landschaftsarchitektur na wiedeńskim Universität für Bodenkultur.  Po studiach praktykowała w ogrodzie botanicznym w Wiedniu oraz w szkółkach bylin w Niemczech. W Szkółce Szmit prowadzi punkt sprzedaży detalicznej roślin oraz zajmuje się projektowaniem stoisk wystawowych firmy. Należy do Związku Szkółkarzy Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Publikuje w pismach ogrodniczych oraz występuje w programach telewizyjnych o tematyce ogrodniczej. W wolnych chwilach zajmuje się florystyką. Lubi też podróżować i zwiedzać ogrody.  

Polecane rośliny

 • Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Niezwykle ozdobny i wytrzymały krzew o różowopomarańczowych, później żółtawych liściach. Nadaje się do dużych nasadzeń w miastach i przy drogach. Według badań jest najlepszą rośliną do stosowania w fitoremediacji.


  Sorbus AUTUMN SPIRE 'Flanrock' PBR

  Sorbus Autumn Spire 'Flanrock' PBR

  Niewielkie drzewo o wąskokulomnowym pokroju i złotożółtych owocach. Jesienią liście przebarwiają się na kolor winnoczerwony. Z uwagi na pokrój odmiana polecana jest do małych ogrodów oraz do obsadzania dróg, ścieżek i podjazdów.
  Sorbus 'Rubinowaja''

  Sorbus  'Rubinowaja'

  Jedna z kilku najlepszych rosyjskich odmian owocowych jarzębów. Jej duże bordowoczerwone owoce są smaczne, zawierają dużo witamin i można z nich robić dżemy, konfitury i nalewki.


  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Niski zwarty krzew o złotożółtych liściach, które przebarwiają się jesienią na pomarańczowo. Ta niezwykle odporna na mróz odmiana polecana jest jako roślina okrywowa.
 • Phlox paniculata 'Olienka'

  Phlox paniculata 'Olienka'

  Jedna z najlepszych odmian floksów rosyjskiej hodowli. Kwiaty są jasnoróżowe z jaśniejszym "okiem" oraz ciemniejszym, fioletoworóżowym środkiem. Odmiana osiąga 0,8-1 m wysokości.


  Quercus 'Monument' PBR'

  Quercus 'Monument' PBR

  Polska odmiana dębu o szerokokolumnowym pokroju. Liście są bardzo duże, ciemnozielone, błyszczące. Odmiana odporna na mączniaka. Polecana do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych.
  Quercus robur 'Posnania'

  Quercus robur 'Posnania'

  Nowa polska odmiana dębu szypułkowego wprowadzona do uprawy przez naszą Szkółkę. Liście bardzo długie, do 20-25 cm, fantazyjnie i nieregularnie powcinane, zwisające.  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Piękna odmiana o ciemnopurpurowych, strzępiastych, błyszczących liściach, które przypominają koronkę. Zarówno jasnoróżowe kwiaty, jak i owoce nadają się na przetwory.
 • Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Jest to pierwsza złotolistna odmiana tego gatunku. Dorasta do 0,5 m wysokości i około 1 m średnicy. Jest szczególnie polecana jako roślina okrywowa do najchłodniejszych rejonów Europy.


  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Bardzo efektowna, wielokolorowa bylina. Na intensywnie czerwonych łodygach z brązowozielonymi liśćmi pojawiają się jaskrawopomarańczowe kwiatostany. Dorasta do 0,7 m wysokości.
  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR'

  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR

  Nowa odmiana hortensji pnącej o szarozielonych, biało obrzeżonych liściach. Rośnie wolniej niż gatunek. Doskonale rozświetla zacienione zakątki ogrodu. Polecana do obsadzania murów, pergoli, pni drzew oraz jako roślina okrywowa.

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR'

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR

  Ta bardzo obficie kwitnąca, zwarta odmiana hortensji wiechowatej, dorasta jedynie do 0,7 m wysokości. Białe kwiaty z czasem lekko różowieją. Odmiana szczególnie polecana jako roślina okrywowa.

S5 Box