Ogród
fb

Ogród pokazowy przy Szkółce Szmit został założony w 1982 roku. Obecnie zajmuje 2,5 ha powierzchni. Jest jedną z największych prywatnych kolekcji roślin w Europie. Spośród ponad 6 tysięcy taksonów ogromna większość to odmiany uprawne - tym właśnie kolekcja różni się od wielu ogrodów botanicznych. W ogrodzie obserwujemy i porównujemy rośliny, zanim wprowadzimy je do produkcji. Dzięki temu mamy sprawdzoną wiedzę na temat wszystkich produkowanych przez nas roślin.


Miejsce odpoczynku i wytchnienia

Na uwagę zasługują nie tylko same rośliny, ale również ich kompozycja, a także dobór pod kątem stanowiska, kolorów czy wysokości. W ogrodzie można zobaczyć sposoby cięcia, prowadzenia i prawidłowej pielęgnacji roślin.


Dostojka na kwiatostanie werbeny patagońskiej

Nasz ogród jest bardzo zróżnicowany pod kątem warunków - od części suchych, przez część leśną, nasłonecznione rabaty bylinowe, do podmokłych terenów nad stawami i roślinności wodnej. Ogród w Pęchcinie nieustannie zmienia się w ciągu roku. Te same miejsca wyglądają zupełnie inaczej wiosną, latem, jesienią oraz zimą.


Mała architektura stanowi uzupełnienie ogrodowych aranżacji

Dzięki swoim walorom ozdobnym i edukacyjnym ogród przyciąga rzesze odwiedzających z całego świata. Przyjeżdżają do nas uczniowie, studenci, naukowcy, kolekcjonerzy i inni miłośnicy roślin - zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Wszystkie rosnące tu rośliny mają etykiety z prawidłowymi nazwami łacińskimi.

Z uwagi na ogromną różnorodność roślin ogród jest również niezwykle atrakcyjny dla zwierząt. Na jego terenie zaobserwowaliśmy około 100 gatunków ptaków, liczne ssaki, płazy, gady i owady.


Kos, mieszkaniec naszego ogrodu, przysiadł na formowanym cisie

Ogród jest dostępny dla zwiedzających w godzinach pracy szkółki, od 1. marca do końca sezonu jesiennego:

poniedziałek - piątek:   700 - 1800
sobota:   700 - 1500
niedziele i święta:   nieczynne.

 

Polecane rośliny

 • Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Niezwykle ozdobny i wytrzymały krzew o różowopomarańczowych, później żółtawych liściach. Nadaje się do dużych nasadzeń w miastach i przy drogach. Według badań jest najlepszą rośliną do stosowania w fitoremediacji.


  Sorbus AUTUMN SPIRE 'Flanrock' PBR

  Sorbus Autumn Spire 'Flanrock' PBR

  Niewielkie drzewo o wąskokulomnowym pokroju i złotożółtych owocach. Jesienią liście przebarwiają się na kolor winnoczerwony. Z uwagi na pokrój odmiana polecana jest do małych ogrodów oraz do obsadzania dróg, ścieżek i podjazdów.
  Sorbus 'Rubinowaja''

  Sorbus  'Rubinowaja'

  Jedna z kilku najlepszych rosyjskich odmian owocowych jarzębów. Jej duże bordowoczerwone owoce są smaczne, zawierają dużo witamin i można z nich robić dżemy, konfitury i nalewki.


  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Niski zwarty krzew o złotożółtych liściach, które przebarwiają się jesienią na pomarańczowo. Ta niezwykle odporna na mróz odmiana polecana jest jako roślina okrywowa.
 • Phlox paniculata 'Olienka'

  Phlox paniculata 'Olienka'

  Jedna z najlepszych odmian floksów rosyjskiej hodowli. Kwiaty są jasnoróżowe z jaśniejszym "okiem" oraz ciemniejszym, fioletoworóżowym środkiem. Odmiana osiąga 0,8-1 m wysokości.


  Quercus 'Monument' PBR'

  Quercus 'Monument' PBR

  Polska odmiana dębu o szerokokolumnowym pokroju. Liście są bardzo duże, ciemnozielone, błyszczące. Odmiana odporna na mączniaka. Polecana do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych.
  Quercus robur 'Posnania'

  Quercus robur 'Posnania'

  Nowa polska odmiana dębu szypułkowego wprowadzona do uprawy przez naszą Szkółkę. Liście bardzo długie, do 20-25 cm, fantazyjnie i nieregularnie powcinane, zwisające.  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Piękna odmiana o ciemnopurpurowych, strzępiastych, błyszczących liściach, które przypominają koronkę. Zarówno jasnoróżowe kwiaty, jak i owoce nadają się na przetwory.
 • Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Jest to pierwsza złotolistna odmiana tego gatunku. Dorasta do 0,5 m wysokości i około 1 m średnicy. Jest szczególnie polecana jako roślina okrywowa do najchłodniejszych rejonów Europy.


  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Bardzo efektowna, wielokolorowa bylina. Na intensywnie czerwonych łodygach z brązowozielonymi liśćmi pojawiają się jaskrawopomarańczowe kwiatostany. Dorasta do 0,7 m wysokości.
  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR'

  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR

  Nowa odmiana hortensji pnącej o szarozielonych, biało obrzeżonych liściach. Rośnie wolniej niż gatunek. Doskonale rozświetla zacienione zakątki ogrodu. Polecana do obsadzania murów, pergoli, pni drzew oraz jako roślina okrywowa.

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR'

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR

  Ta bardzo obficie kwitnąca, zwarta odmiana hortensji wiechowatej, dorasta jedynie do 0,7 m wysokości. Białe kwiaty z czasem lekko różowieją. Odmiana szczególnie polecana jako roślina okrywowa.

S5 Box