Historia Szkółki
fb

Szkółka Szmit powstała w 1982 r. we wsi Pęchcin koło Ciechanowa. Została założona przez Joannę i Bronisława Szmitów – absolwentów Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Początkowo, jako jedni z pierwszych w Polsce, produkowaliśmy wegetatywne podkładki pod jabłonie ukorzeniane w trocinach. Jednak od początku planowaliśmy zajmować się drzewami i krzewami ozdobnymi – w tamtych czasach jeszcze mało popularnymi. W tym celu od razu zaczęliśmy tworzyć kolekcję, mającą później posłużyć jako matecznik. Dzięki temu zaraz po 1989 roku mogliśmy rozpocząć produkcję roślin ozdobnych.

Przez kolejne 10 lat stopniowo zwiększaliśmy produkcję, poszerzaliśmy asortyment i rozwijaliśmy infrastrukturę, zyskując tym samym mocną pozycję na tworzącym się na nowo polskim rynku szkółkarskim. Podróżowaliśmy po świecie podpatrując najnowocześniejsze rozwiązania, które następnie dostosowywaliśmy do swoich potrzeb i wprowadzaliśmy w naszym gospodarstwie.

Historia szkółki Szmit

Bardzo szybki rozwój firmy nastąpił po roku 2000. Umożliwiły go rozwój rynku polskiego i stale zwiększający się eksport. W tym czasie kilkukrotnie powiększył się teren szkółki oraz powstała nowoczesna hala produkcyjna. Zainwestowaliśmy też w specjalistyczne maszyny. Dzięki temu oraz pracy odpowiednio dobranego zespołu stale podnosiła się jakość oferowanych przez nas roślin.

Obecnie jesteśmy jedną z największych i najnowocześniejszych szkółek w naszej części Europy. Stale poszerzamy asortyment produkowanych roślin – ostatnio dołączyły do niego byliny oraz rośliny owocowe. Wyróżnia nas wysoka jakość oraz bardzo szeroki asortyment. Dzięki temu nasi klienci mogą znaleźć wszystkie rośliny w jednym miejscu. Naszą specjalność stanowią nowości i rośliny rzadko spotykane, które znakomicie uzupełniają wybór powszechnie dostępny na rynku.

Szkółka Szmit

Szkółkarstwo traktujemy nie tylko jako pracę, ale przede wszystkim pasję. To dzięki niej, fachowej i rzetelnej wiedzy oraz długoletniemu doświadczeniu udało nam się stworzyć jedną z największych prywatnych kolekcji roślin w Europie – dostępną dla zwiedzających w postaci ogrodu pokazowego. To tutaj obserwujemy i testujemy wszystkie oferowane przez nas rośliny zanim trafią do produkcji. Dzięki temu mamy pewność, że są sprawdzone w naszym klimacie i godne polecenia klientom.

Zapraszamy do współpracy.

Polecane rośliny

 • Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Niezwykle ozdobny i wytrzymały krzew o różowopomarańczowych, później żółtawych liściach. Nadaje się do dużych nasadzeń w miastach i przy drogach. Według badań jest najlepszą rośliną do stosowania w fitoremediacji.


  Sorbus AUTUMN SPIRE 'Flanrock' PBR

  Sorbus Autumn Spire 'Flanrock' PBR

  Niewielkie drzewo o wąskokulomnowym pokroju i złotożółtych owocach. Jesienią liście przebarwiają się na kolor winnoczerwony. Z uwagi na pokrój odmiana polecana jest do małych ogrodów oraz do obsadzania dróg, ścieżek i podjazdów.
  Sorbus 'Rubinowaja''

  Sorbus  'Rubinowaja'

  Jedna z kilku najlepszych rosyjskich odmian owocowych jarzębów. Jej duże bordowoczerwone owoce są smaczne, zawierają dużo witamin i można z nich robić dżemy, konfitury i nalewki.


  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Niski zwarty krzew o złotożółtych liściach, które przebarwiają się jesienią na pomarańczowo. Ta niezwykle odporna na mróz odmiana polecana jest jako roślina okrywowa.
 • Phlox paniculata 'Olienka'

  Phlox paniculata 'Olienka'

  Jedna z najlepszych odmian floksów rosyjskiej hodowli. Kwiaty są jasnoróżowe z jaśniejszym "okiem" oraz ciemniejszym, fioletoworóżowym środkiem. Odmiana osiąga 0,8-1 m wysokości.


  Quercus 'Monument' PBR'

  Quercus 'Monument' PBR

  Polska odmiana dębu o szerokokolumnowym pokroju. Liście są bardzo duże, ciemnozielone, błyszczące. Odmiana odporna na mączniaka. Polecana do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych.
  Quercus robur 'Posnania'

  Quercus robur 'Posnania'

  Nowa polska odmiana dębu szypułkowego wprowadzona do uprawy przez naszą Szkółkę. Liście bardzo długie, do 20-25 cm, fantazyjnie i nieregularnie powcinane, zwisające.  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Piękna odmiana o ciemnopurpurowych, strzępiastych, błyszczących liściach, które przypominają koronkę. Zarówno jasnoróżowe kwiaty, jak i owoce nadają się na przetwory.
 • Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Jest to pierwsza złotolistna odmiana tego gatunku. Dorasta do 0,5 m wysokości i około 1 m średnicy. Jest szczególnie polecana jako roślina okrywowa do najchłodniejszych rejonów Europy.


  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Bardzo efektowna, wielokolorowa bylina. Na intensywnie czerwonych łodygach z brązowozielonymi liśćmi pojawiają się jaskrawopomarańczowe kwiatostany. Dorasta do 0,7 m wysokości.
  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR'

  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR

  Nowa odmiana hortensji pnącej o szarozielonych, biało obrzeżonych liściach. Rośnie wolniej niż gatunek. Doskonale rozświetla zacienione zakątki ogrodu. Polecana do obsadzania murów, pergoli, pni drzew oraz jako roślina okrywowa.

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR'

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR

  Ta bardzo obficie kwitnąca, zwarta odmiana hortensji wiechowatej, dorasta jedynie do 0,7 m wysokości. Białe kwiaty z czasem lekko różowieją. Odmiana szczególnie polecana jako roślina okrywowa.

S5 Box