Od ponad 30 lat dostarczamy na rynek rośliny ozdobne najwyższej jakości. Wyróżniają nas szeroki asortyment i liczne nowości.
Produkujemy około 1 000 000 roślin rocznie. Oferujemy ponad 1,5 tys. gatunków i odmian w ciągłej sprzedaży. Mamy też odmiany własnej hodowli. W każdym sezonie proponujemy ponad 100 nowości – roślin sprawdzonych i godnych polecenia naszym klientom.
Gospodarstwo powstało w 1982 roku we wsi Pęchcin koło Ciechanowa. Obecnie zajmuje 53 ha, z czego znaczna część przeznaczona jest na produkcję kontenerową. Mamy długoletnie doświadczenie w eksporcie roślin do ponad 20 krajów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze Szkółki.
Ogród pokazowy przy Szkółce Szmit został założony w 1982 roku. Obecnie zajmuje 2,5 ha powierzchni. Jest jedną z największych prywatnych kolekcji roślin w Europie. Spośród ponad 6 tysięcy taksonów ogromna większość to odmiany uprawne - tym właśnie kolekcja różni się od wielu ogrodów botanicznych. W ogrodzie obserwujemy i porównujemy rośliny, zanim wprowadzimy je do produkcji. Dzięki temu mamy sprawdzoną wiedzę na temat wszystkich produkowanych przez nas roślin.
Miejsce odpoczynku i wytchnienia
Na uwagę zasługują nie tylko same rośliny, ale również ich kompozycja, a także dobór pod kątem stanowiska, kolorów czy wysokości. W ogrodzie można zobaczyć sposoby cięcia, prowadzenia i prawidłowej pielęgnacji roślin.
Dostojka na kwiatostanie werbeny patagońskiej
Nasz ogród jest bardzo zróżnicowany pod kątem warunków - od części suchych, przez część leśną, nasłonecznione rabaty bylinowe, do podmokłych terenów nad stawami i roślinności wodnej. Ogród w Pęchcinie nieustannie zmienia się w ciągu roku. Te same miejsca wyglądają zupełnie inaczej wiosną, latem, jesienią oraz zimą.
Mała architektura stanowi uzupełnienie ogrodowych aranżacji
Dzięki swoim walorom ozdobnym i edukacyjnym ogród przyciąga rzesze odwiedzających z całego świata. Przyjeżdżają do nas uczniowie, studenci, naukowcy, kolekcjonerzy i inni miłośnicy roślin - zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Wszystkie rosnące tu rośliny mają etykiety z prawidłowymi nazwami łacińskimi.
Z uwagi na ogromną różnorodność roślin ogród jest również niezwykle atrakcyjny dla zwierząt. Na jego terenie zaobserwowaliśmy około 100 gatunków ptaków, liczne ssaki, płazy, gady i owady.
Kos, mieszkaniec naszego ogrodu, przysiadł na formowanym cisie
Ogród jest dostępny dla zwiedzających w godzinach pracy szkółki, od 1. marca do końca sezonu jesiennego:
poniedziałek - piątek: | 700 - 1800 | |
sobota: | 700 - 1500 | |
niedziele i święta: | nieczynne. |
Szkółka Szmit GPS: 52°51'54.45"N / 20°34'15.89"E |
Godziny otwarcia: Grudzień: Sprzedaż detaliczna nieczynna. Listopad:
Marzec:
Kwiecień - październik:
W Wielką sobotę szkółka nieczynna. W niedziele i święta Szkółka jest nieczynna. |
Urodzona w 1959 roku, absolwentka Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie specjalizowała się w roślinach ozdobnych. Zaraz po studiach rozpoczęła pracę naukową na Wydziale Rolniczym w Katedrze Botaniki na tej samej uczelni. Odbywała praktyki w zakładach ogrodniczych w Szwajcarii, Belgii, Czechach i Polsce. W 1982 wraz ze swoim mężem Bronisławem Szmitem założyła Szkółkę Szmit. Obecnie współtworzą ją również ich dzieci ̶ Magdalena i Bronisław. W firmie zajmuje się sprzedażą hurtową oraz nadzoruje pielęgnację ogrodu. Jest członkiem Związku Szkółkarzy Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Lubi spędzać czas w swoim ogrodzie i zbierać przedmioty codziennego użytku z motywami botanicznymi.
Urodzony w 1958 roku, absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie specjalizował się w szkółkarstwie. Doświadczenie zdobywał praktykując w zakładach ogrodniczych w Anglii, Belgii, Czechach i Szwajcarii. Jest twórcą i współwłaścicielem Szkółki Szmit. W firmie odpowiada za produkcję. Przy szkółce stworzył jedną z największych prywatnych kolekcji roślin w Europie. Należy do: Związku Szkółkarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, International Dendrology Society oraz Plant Propagators Society. Jest współautorem książki „Drzewa i Krzewy Liściaste”. Poza roślinami pasjonuje się historią ogrodnictwa oraz fotografią parków i ogrodów.
Urodzony w 1985 roku, absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na kierunkach Ogrodnictwo i Biotechnologia. Na studiach zajmował się systematyką i filogenetyką molekularną roślin. W Szkółce Szmit pracuje od wczesnego dzieciństwa. Obecnie jest odpowiedzialny za planowanie produkcji, inwestycje i marketing. Razem z rodzicami, Joanną i Bronisławem, stworzył jedną z najbogatszych kolekcji dendrologicznych w Polsce. Uczestniczył w wyprawach botanicznych, m.in. do Japonii, Ekwadoru i Peru. Jest członkiem Związku Szkółkarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, International Dendrology Society oraz Maple Society. Publikuje w licznych pismach ogrodniczych oraz występuje w popularnych programach telewizyjnych. Jest współautorem książki „Drzewa i Krzewy Liściaste”. Oprócz roślin interesują go historia ogrodnictwa i botaniki, ornitologia oraz fotografia przyrodnicza.
Urodzona w 1987 roku, absolwentka Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz kierunku Landschaftsplanung und Landschaftsarchitektur na wiedeńskim Universität für Bodenkultur. Po studiach praktykowała w ogrodzie botanicznym w Wiedniu oraz w szkółkach bylin w Niemczech. W Szkółce Szmit prowadzi punkt sprzedaży detalicznej roślin oraz zajmuje się projektowaniem stoisk wystawowych firmy. Należy do Związku Szkółkarzy Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Publikuje w pismach ogrodniczych oraz występuje w programach telewizyjnych o tematyce ogrodniczej. W wolnych chwilach zajmuje się florystyką. Lubi też podróżować i zwiedzać ogrody.
Strona 1 z 2
Polecamy nową książkę naszego autorstwa „Drzewa i krzewy liściaste" - Bronisław Szmit, Bronisław Jan Szmit, Maciej Mynett. Jest to kompendium wiedzy o liściastych gatunkach ozdobnych nadających się do sadzenia w naszym kraju. Opisano w nim gatunki i odmiany bardzo popularne, jak też rośliny trudniejsze w uprawie przeznaczone dla bardziej doświadczonych miłośników ogrodów, są też przedstawione nowości ogrodowe. Zaprezentowano wiele drzew i krzewów, których nie znajdzie się w innych publikacjach.