Polskie historyczne odmiany drzew ozdobnych
fb

Polskie historyczne odmiany drzew ozdobnych

Przedstawiamy Państwu polskie odmiany historyczne drzew ozdobnych. Łączy je wspólna historia i pochodzenie: wszystkie zostały wyselekcjonowane, opisane i wprowadzone do uprawy w polskich szkółkach. Wiele z nich przez lata uważano za zaginione.

Dzięki wieloletnim staraniom ludzi z pasją niektóre z tych ciekawych i cennych roślin udało się odnaleźć. Warto pamiętać o tym cennym fragmencie polskiego dziedzictwa ogrodniczego.

Większość z prezentowanych odmian zawdzięczamy słynnemu hodowcy – ogrodnikowi Feliksowi Rożyńskiemu. Był on zarządcą Szkółek Podzameckich, znajdujących się w dobrach rodziny Zamoyskich.

Nasza Szkółka od wielu lat aktywnie poszukuje starych, polskich odmian. Odnajdujemy je, rozmnażamy i wprowadzamy do produkcji.

Poniższe odmiany, z uwagi na pochodzenie i związane z nimi tradycje, są szczególnie polecane do historycznych parków i ogrodów.


Acer pseudoplatanus  'Foliis Atropurpureis Argenteovariegatis' -
- klon jawor 'Foliis Atropurpureis Argenteovariegatis'

Acer pseudoplatanus 'Foliis Atropurpureis Argenteovariegatis' - - klon jawor 'Foliis Atropurpureis Argenteovariegatis'Liście ciemnozielone, nierównomiernie biało i kremowo upstrzone, z wyraźnymi większymi jasnymi plamami, różowawopurpurowe od spodu. Odmiana rośnie wolniej niż gatunek. Polecana jest do dużych ogrodów przydomowych i parków, gdzie dobrze wygląda posadzona jako soliter. 

Odmianę nazwał, opisał i wprowadził do handlu w 1909 roku Feliks Rożyński. Była ona w uprawie w Szkółkach Podzameckich do 1913 r.

Alnus incana  'Foliis Aureomarginatis' - olcha szara 'Foliis Aureomarginatis'

Największą ozdobą tej odmiany olchy są nieregularnie żółto obrzeżone liście. Charakteryzuje się słabszym niż gatunek wzrostem i całkowitą odpornością na mróz.

Odmiana jest polecana do parków i większych ogrodów przydomowych. Doskonale wygląda posadzona nad zbiornikiem wodnym bądź jako pojedyncze drzewo na trawniku lub łące. Może być stosowana w kompozycjach z innymi gatunkami i odmianami.

Betula  'Hoseri' – brzoza 'Hoseri'

Betula 'Hoseri' – brzoza 'Hoseri'Odmiana odznaczająca się brunatnowiśniową korą. Ma wydłużone (do 14 cm długości), ostro zakończone liście, które pięknie przebarwiają się jesienią na żółto.

To wysokie drzewo polecane jest do sadzenia w dużych ogrodach przydomowych i parkach, pojedynczo lub w kompozycjach z innymi drzewami lub wysokimi krzewami.

Carpinus betulus  'Foliis Argenteovariegatis Pendula'
- grab pospolity 'Foliis Argenteovariegatis Pendula'

Carpinus betulus 'Foliis Argenteovariegatis Pendula' – grab pospolity 'Foliis Argenteovariegatis Pendula'To niewysokie drzewo, dorastające do 6–8 m wysokości, charakteryzuje się szerokokulistym, lekko przewisającym pokrojem. Jego główną ozdobę stanowią nieregularnie biało upstrzone liście. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz.

Ta odmiana grabu polecana jest do średnich i dużych ogrodów przydomowych oraz parków. Może być sadzona pojedynczo lub w grupach kolorystycznych, jako element rozjaśniający kompozycję. Aby drzewo to stale wytwarzało młode pędy z pięknie wybarwionymi liśćmi zaleca się jego regularne przycinanie.

Fraxinus pennsylvanica  'Crispa' – jesion pensylwański 'Crispa'

Fraxinus pennsylvanica 'Crispa' – jesion pensylwański 'Crispa'Jest to odmiana o zwartym, kulistym pokroju oraz gęstym, delikatnie powyginanym i kędzierzawym ulistnieniu. Korona osiąga do 3–6 m średnicy. Odmiana ta jest zazwyczaj szczepiona na wysokim pniu. Całkowicie odporna na mróz.

Ta odmiana jesionu jest polecana do parków i ogrodów jako drzewo alejowe bądź do sadzenia pojedynczo na trawnikach lub rabatach.

Jesion pensylwański 'Crispa' został wprowadzony do sprzedaży przez Feliksa Rożyńskiego w szkółkach rodziny Zamoyskich w Podzamczu w 1904 roku.

Picea abies  'Krasickiana' – świerk pospolity 'Krasickiana'


To odmiana świerka pospolitego o przewisającym pokroju. Ma długie, opadające ku ziemi gałęzie, które nadają sylwetce drzewa majestatyczny wygląd. Polecana do dużych ogrodów przydomowych i parków. Najlepiej wygląda posadzona pojedynczo, jako soliter. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają drzewa nad zbiornikami wodnymi, kiedy ich płacząca sylwetka odbija się w wodzie.

Picea pungens  'Compacta Pyramidalis'
– świerk kłujący 'Compacta Pyramidalis' (syn. 'Tokarz')

Jest to karłowa odmiana świerka o stożkowatym pokroju i powolnym wzroście. Początkowo tworzy zwarty, gęsty krzew. Z czasem wytwarza przewodnik. Stare egzemplarze są stożkowate, bardzo zwarte, choć nieregularne. Boczne gałęzie nieco zwisają. Dorasta do 2–3,5 m wysokości i 0,8–1 m średnicy. Igły są krótkie, niebieskoszare, z wyraźnym woskowym nalotem. Nie zawiązuje szyszek.

Quercus robur  'Jan Zamoyski' – dąb szypułkowy 'Jan Zamoyski'

Quercus robur 'Jan Zamoyski' – dąb szypułkowy 'Jan Zamoyski'Ta piękna, polska odmiana dębu szypułkowego osiąga do 8–10 m wysokości. Jej największą ozdobą są liście na pędach świętojańskich – bardzo długie (nawet do 25 cm), przewisające pod własnym ciężarem i bardzo gęsto białokremowo upstrzone. Kora na pędach jest oliwkowozielona, zaś na młodych przyrostach oraz pędach śwętojańskich – kremowożółta. Roślina jest całkowicie odporna na mróz.

Robinia pseudoacacia  'Karolina Zamoyska' – robinia akacjowa 'Karolina Zamoyska'

Robinia pseudoacacia 'Karolina Zamoyska' – robinia akacjowa 'Karolina Zamoyska'Wiosną liście tej odmiany są cytrynowożółte lub jasnozielone, z żółtawym upstrzeniem. W miarę starzenia się ciemnieją, a upstrzenie jaśnieje, stając się wręcz białe. Co ciekawe, liście najlepiej wybarwiają się na roślinach uprawianych w półcieniu lub cieniu. Roślina jest całkowicie odporna na mróz, a jej siła wzrostu nie odbiega od gatunku.

Robinia pseudoacacia  'Rozynskiana' – robinia akacjowa 'Rozynskiana'

Robinia pseudoacacia 'Rozynskiana' – robinia akacjowa 'Rozynskiana'Jest to duże drzewo dorastające do 20 m wysokości, o oryginalnym wyglądzie. Ma bardzo długie (dochodzące do 50 cm), zwisające liście, złożone z rzadko ułożonych listków. Te nietypowe liście sprawiają, że drzewo zdaje się mieć przewisający, płaczący pokrój. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz.


Polecane rośliny

 • Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Niezwykle ozdobny i wytrzymały krzew o różowopomarańczowych, później żółtawych liściach. Nadaje się do dużych nasadzeń w miastach i przy drogach. Według badań jest najlepszą rośliną do stosowania w fitoremediacji.


  Sorbus AUTUMN SPIRE 'Flanrock' PBR

  Sorbus Autumn Spire 'Flanrock' PBR

  Niewielkie drzewo o wąskokulomnowym pokroju i złotożółtych owocach. Jesienią liście przebarwiają się na kolor winnoczerwony. Z uwagi na pokrój odmiana polecana jest do małych ogrodów oraz do obsadzania dróg, ścieżek i podjazdów.
  Sorbus 'Rubinowaja''

  Sorbus  'Rubinowaja'

  Jedna z kilku najlepszych rosyjskich odmian owocowych jarzębów. Jej duże bordowoczerwone owoce są smaczne, zawierają dużo witamin i można z nich robić dżemy, konfitury i nalewki.


  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Niski zwarty krzew o złotożółtych liściach, które przebarwiają się jesienią na pomarańczowo. Ta niezwykle odporna na mróz odmiana polecana jest jako roślina okrywowa.
 • Phlox paniculata 'Olienka'

  Phlox paniculata 'Olienka'

  Jedna z najlepszych odmian floksów rosyjskiej hodowli. Kwiaty są jasnoróżowe z jaśniejszym "okiem" oraz ciemniejszym, fioletoworóżowym środkiem. Odmiana osiąga 0,8-1 m wysokości.


  Quercus 'Monument' PBR'

  Quercus 'Monument' PBR

  Polska odmiana dębu o szerokokolumnowym pokroju. Liście są bardzo duże, ciemnozielone, błyszczące. Odmiana odporna na mączniaka. Polecana do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych.
  Quercus robur 'Posnania'

  Quercus robur 'Posnania'

  Nowa polska odmiana dębu szypułkowego wprowadzona do uprawy przez naszą Szkółkę. Liście bardzo długie, do 20-25 cm, fantazyjnie i nieregularnie powcinane, zwisające.  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Piękna odmiana o ciemnopurpurowych, strzępiastych, błyszczących liściach, które przypominają koronkę. Zarówno jasnoróżowe kwiaty, jak i owoce nadają się na przetwory.
 • Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Jest to pierwsza złotolistna odmiana tego gatunku. Dorasta do 0,5 m wysokości i około 1 m średnicy. Jest szczególnie polecana jako roślina okrywowa do najchłodniejszych rejonów Europy.


  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Bardzo efektowna, wielokolorowa bylina. Na intensywnie czerwonych łodygach z brązowozielonymi liśćmi pojawiają się jaskrawopomarańczowe kwiatostany. Dorasta do 0,7 m wysokości.
  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR'

  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR

  Nowa odmiana hortensji pnącej o szarozielonych, biało obrzeżonych liściach. Rośnie wolniej niż gatunek. Doskonale rozświetla zacienione zakątki ogrodu. Polecana do obsadzania murów, pergoli, pni drzew oraz jako roślina okrywowa.

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR'

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR

  Ta bardzo obficie kwitnąca, zwarta odmiana hortensji wiechowatej, dorasta jedynie do 0,7 m wysokości. Białe kwiaty z czasem lekko różowieją. Odmiana szczególnie polecana jako roślina okrywowa.

S5 Box