Włodzimierz Seneta
fb

Włodzimierz Seneta (1923–2003)

Włodzimierz Seneta (1923–2003)Był jednym z najwybitniejszych dendrologów polskich drugiej połowy XX w., a z pewnością najwybitniejszym przedstawicielem taksonomii ogrodniczej (nauki o systematyce i nazewnictwie gatunków i odmian) i historykiem szkółkarstwa w owym czasie.

Za okupacji odebrał solidne, praktyczne wykształcenie ogrodnicze, potem przez całe życie pozostawał związany z warszawską Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego – z jej Wydziałem Ogrodniczym, gdzie był przez lata uwielbianym przez studentów profesorem. Jako samotnik, weredyk i skrajny indywidualista, z trudem mieszczący się biurokratycznych ramach, nigdy nie zrobił jednak habilitacji i pozostał docentem.

Wyjątkowo pracowity, obdarzony szczególnym darem klarownego i treściwego pisania o drzewach, ich fotografowania i przedstawiania w postaci naukowo wiernego i artystycznie doskonałego rysunku, pozostawił po sobie setki prac. Można je znaleźć zwłaszcza w jego ulubionym „Roczniku Dendrologicznym”, organie sekcji dendrologicznej Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, której był przez dziesiątki lat – jednym z filarów. Jego autorstwa są też niedoścignione w dokładności i sumienności opracowania podręczniki – studencka „Dendrologia” (która od 1960 r. miała dziesięć wydań i liczne dodruki) oraz „Drzewa i krzewy iglaste” i trzy tomy nieukończonych niestety „Drzew i krzewów liściastych”.

W 1956 r. został pierwszym z Polski członkiem elitarnego International Dendrology Society.

Pochowany na cmentarzu komunalnym w Dąbrowie Górniczej. Uczczony dwiema tablicami pamiątkowymi – na kampusie SGGW na warszawskim Ursynowie (w dawnym budynku wydziału) oraz na ścianie domu, w którym mieszkał, przy al. Waszyngtona 45/51 w Warszawie.

tekst: Jakub Dolatowski

Polecane rośliny

 • Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Niezwykle ozdobny i wytrzymały krzew o różowopomarańczowych, później żółtawych liściach. Nadaje się do dużych nasadzeń w miastach i przy drogach. Według badań jest najlepszą rośliną do stosowania w fitoremediacji.


  Sorbus AUTUMN SPIRE 'Flanrock' PBR

  Sorbus Autumn Spire 'Flanrock' PBR

  Niewielkie drzewo o wąskokulomnowym pokroju i złotożółtych owocach. Jesienią liście przebarwiają się na kolor winnoczerwony. Z uwagi na pokrój odmiana polecana jest do małych ogrodów oraz do obsadzania dróg, ścieżek i podjazdów.
  Sorbus 'Rubinowaja''

  Sorbus  'Rubinowaja'

  Jedna z kilku najlepszych rosyjskich odmian owocowych jarzębów. Jej duże bordowoczerwone owoce są smaczne, zawierają dużo witamin i można z nich robić dżemy, konfitury i nalewki.


  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Niski zwarty krzew o złotożółtych liściach, które przebarwiają się jesienią na pomarańczowo. Ta niezwykle odporna na mróz odmiana polecana jest jako roślina okrywowa.
 • Phlox paniculata 'Olienka'

  Phlox paniculata 'Olienka'

  Jedna z najlepszych odmian floksów rosyjskiej hodowli. Kwiaty są jasnoróżowe z jaśniejszym "okiem" oraz ciemniejszym, fioletoworóżowym środkiem. Odmiana osiąga 0,8-1 m wysokości.


  Quercus 'Monument' PBR'

  Quercus 'Monument' PBR

  Polska odmiana dębu o szerokokolumnowym pokroju. Liście są bardzo duże, ciemnozielone, błyszczące. Odmiana odporna na mączniaka. Polecana do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych.
  Quercus robur 'Posnania'

  Quercus robur 'Posnania'

  Nowa polska odmiana dębu szypułkowego wprowadzona do uprawy przez naszą Szkółkę. Liście bardzo długie, do 20-25 cm, fantazyjnie i nieregularnie powcinane, zwisające.  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Piękna odmiana o ciemnopurpurowych, strzępiastych, błyszczących liściach, które przypominają koronkę. Zarówno jasnoróżowe kwiaty, jak i owoce nadają się na przetwory.
 • Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Jest to pierwsza złotolistna odmiana tego gatunku. Dorasta do 0,5 m wysokości i około 1 m średnicy. Jest szczególnie polecana jako roślina okrywowa do najchłodniejszych rejonów Europy.


  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Bardzo efektowna, wielokolorowa bylina. Na intensywnie czerwonych łodygach z brązowozielonymi liśćmi pojawiają się jaskrawopomarańczowe kwiatostany. Dorasta do 0,7 m wysokości.
  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR'

  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR

  Nowa odmiana hortensji pnącej o szarozielonych, biało obrzeżonych liściach. Rośnie wolniej niż gatunek. Doskonale rozświetla zacienione zakątki ogrodu. Polecana do obsadzania murów, pergoli, pni drzew oraz jako roślina okrywowa.

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR'

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR

  Ta bardzo obficie kwitnąca, zwarta odmiana hortensji wiechowatej, dorasta jedynie do 0,7 m wysokości. Białe kwiaty z czasem lekko różowieją. Odmiana szczególnie polecana jako roślina okrywowa.

S5 Box