Polskie historyczne odmiany drzew ozdobnych
fb

Feliks Rożyński (1859–1929)

Feliks Rożyński (1859–1929)Leśnik wychowany w zaborze pruskim na tamtejszych wzorach postępowego niemieckiego leśnictwa.

Jako ekstern zdał egzaminy wyższej szkoły leśnej i niebawem trafił do zaboru rosyjskiego. Po dwu latach, w połowie 1885 r., rozpoczął pracę w Podzamczu k. Maciejowic, w dobrach Zamoyskich.

Podczas trzydziestoletniej pracy stworzył tam od podstaw dzieło życia  – jedne z największych w Europie i największe w całym imperium rosyjskim szkółki drzew i krzewów.

Był wspaniałym organizatorem, uosobieniem energii, skrupulatności w działaniu i bezwzględnej obowiązkowości i odpowiedzialności. Kierował jako szkółkarz i plenipotent wielkim majątkiem tak, że wszystko, w tej skrajnie ubogiej i zapomnianej okolicy, zaczęło działać jak w zegarku. W czasie pracy w Podzamczu był też przez kilka lat skutecznym plenipotentem ogromnych dóbr na Wołyniu i Polesiu.

Rożyński wyselekcjonował około 60 własnych odmian drzew i krzewów ozdobnych, z których najbardziej znane to Fraxinus pennsylvanica 'Crispa' i Robinia pseudoacacia 'Rozynskiana'.

Był członkiem honorowym Towarzystw Ogrodniczych – warszawskiego i wołyńskiego. Po I wojnie światowej nie wrócił do Podzamcza. Pracował wtedy w różnych instytucjach leśnych, na koniec w wielkopolskim nadleśnictwie we Włoszakowicach.

Został pochowany na cmentarzu parafialnym we Włoszakowicach; w pobliskim lesie, w miejscu nagłej śmierci, uczczony pamiątkowym obeliskiem, który pozostaje pod opieką Nadleśnictwa.

tekst: Jakub Dolatowski

Polecane rośliny

 • Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Sorbaria sorbifolia 'Sem' PBR

  Niezwykle ozdobny i wytrzymały krzew o różowopomarańczowych, później żółtawych liściach. Nadaje się do dużych nasadzeń w miastach i przy drogach. Według badań jest najlepszą rośliną do stosowania w fitoremediacji.


  Sorbus AUTUMN SPIRE 'Flanrock' PBR

  Sorbus Autumn Spire 'Flanrock' PBR

  Niewielkie drzewo o wąskokulomnowym pokroju i złotożółtych owocach. Jesienią liście przebarwiają się na kolor winnoczerwony. Z uwagi na pokrój odmiana polecana jest do małych ogrodów oraz do obsadzania dróg, ścieżek i podjazdów.
  Sorbus 'Rubinowaja''

  Sorbus  'Rubinowaja'

  Jedna z kilku najlepszych rosyjskich odmian owocowych jarzębów. Jej duże bordowoczerwone owoce są smaczne, zawierają dużo witamin i można z nich robić dżemy, konfitury i nalewki.


  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR

  Niski zwarty krzew o złotożółtych liściach, które przebarwiają się jesienią na pomarańczowo. Ta niezwykle odporna na mróz odmiana polecana jest jako roślina okrywowa.
 • Phlox paniculata 'Olienka'

  Phlox paniculata 'Olienka'

  Jedna z najlepszych odmian floksów rosyjskiej hodowli. Kwiaty są jasnoróżowe z jaśniejszym "okiem" oraz ciemniejszym, fioletoworóżowym środkiem. Odmiana osiąga 0,8-1 m wysokości.


  Quercus 'Monument' PBR'

  Quercus 'Monument' PBR

  Polska odmiana dębu o szerokokolumnowym pokroju. Liście są bardzo duże, ciemnozielone, błyszczące. Odmiana odporna na mączniaka. Polecana do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych.
  Quercus robur 'Posnania'

  Quercus robur 'Posnania'

  Nowa polska odmiana dębu szypułkowego wprowadzona do uprawy przez naszą Szkółkę. Liście bardzo długie, do 20-25 cm, fantazyjnie i nieregularnie powcinane, zwisające.  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' PBR

  Piękna odmiana o ciemnopurpurowych, strzępiastych, błyszczących liściach, które przypominają koronkę. Zarówno jasnoróżowe kwiaty, jak i owoce nadają się na przetwory.
 • Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Betula nana 'Golden Treasure' PBR

  Jest to pierwsza złotolistna odmiana tego gatunku. Dorasta do 0,5 m wysokości i około 1 m średnicy. Jest szczególnie polecana jako roślina okrywowa do najchłodniejszych rejonów Europy.


  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Euphorbia griffithii 'Fireglow'

  Bardzo efektowna, wielokolorowa bylina. Na intensywnie czerwonych łodygach z brązowozielonymi liśćmi pojawiają się jaskrawopomarańczowe kwiatostany. Dorasta do 0,7 m wysokości.
  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR'

  Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR

  Nowa odmiana hortensji pnącej o szarozielonych, biało obrzeżonych liściach. Rośnie wolniej niż gatunek. Doskonale rozświetla zacienione zakątki ogrodu. Polecana do obsadzania murów, pergoli, pni drzew oraz jako roślina okrywowa.

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR'

  Hydrangea paniculata BOBO 'ILVOBo' PBR

  Ta bardzo obficie kwitnąca, zwarta odmiana hortensji wiechowatej, dorasta jedynie do 0,7 m wysokości. Białe kwiaty z czasem lekko różowieją. Odmiana szczególnie polecana jako roślina okrywowa.

S5 Box